Pozvi mě do své oblíbené země

… a hned byste jeli!

Tak inspirující byly Aktivity OPEN 51, které vedla lektorka Mgr. Monika Pliešovská v ZŠ a MŠ Petra Strozziho v Praze, ve dnech 24. 2 . 2021 a 25. 2. 2021, a to v 7., 8. a v 9. třídě.

Aktivita probíhala online, v aplikaci ZOOM, ve které běžně probíhá online výuka žáků této školy, kteří pracovali ze svých domovů.

Paní učitelka Mgr. D. Marešová lektorku žákům představila a pustili se společně do práce.

Na začátku proběhla diskuze o tom, kam by se rádi podívali, nebo jakou zemi by chtěli navštívit, proč by se tam chtěli podívat nebo vrátit a proč by tam chtěli pozvat i ostatní.

Žáci výborně spolupracovali, jmenovali mnoho zemí a především uváděli velmi krásné důvody, proč by chtěli tuto zemi navštívit.

Pozoruhodné byly skutečnosti, že žáci uváděli spontánně jako důvod setkání poznání jinakostí lidí z různých zemí, toužili poznat rozmanitosti přírody, zažít odlišné způsoby života v jiných kulturách. Například jmenovali Izrael (moře, příroda), Ukrajinu, Španělsko, Maďarsko (rybáři), Chorvatsko, Finsko, Japonsko (barvy, jiná kultura), Ameriku, Holandsko (kanály a mlýny), Keňu (zvířata), Singapur (moderní stavby a příroda) a další.

Následně lektorka seznámila žáky s webovou aplikací Canva, velmi precizně a srozumitelně vysvětlila postup, v průběhu hodiny dál a nově doplňovala možnosti postupů, jak s aplikací pracovat, a pak pod jejím neustálým vedením žáci samostatně do konce hodiny vytvářeli plakáty. Žáci se v případě potřeby bez problémů doptávali.

Není samozřejmostí, že on-line aktivity jsou naplněny takovou tvůrčí atmosférou, vzájemným porozuměním a „pracovním“ nasazením, ale samozřejmé je, že se tak dělo díky mistrovským zkušenostem lektorky.